Alueseurat

Yhdistyksen nimi on Juustoseura ry, Ostsällskapet rf.  Kotipaikka on Helsingin kaupunki ja toiminta-alueena on koko Suomi.  Yhdistyksen tavoitteena on juuston arvostuksen kohottaminen maassamme ja kaikenlaisen juustotietouden lisääminen. 

Yhdistyksen toiminnan tehostamiseksi eri paikkakunnilla ja jäsenten toimintamahdollisuuksien lisäämiseksi yhdistyksen jäsenet ovat perustaneet paikallisia rekisteröimättömiä alayhdistyksiä (alueseuroja) eri puolille Suomea.  Alueseurat toimivat itsenäisesti järjestäen juustoteemaan liittyviä tilaisuuksia, tutustumisia ja matkoja, unohtamatta ja arvostaen kulinaristisia nautintoja kokoontuessaan saman pöydän ääreen. 

Yläpuolella olevista linkeistä jäsenet pääsevät oman alueseuransa sivulle.  Alapuolella on luettelo alueseurojen puheenjohtajista ja sihteereistä, jotka mielellään antavat tietoa ja kertovat oman alueseuransa toiminnasta. 

Juustoseura ry ja alueseurat









Juustoseura ry





Puheenjohtaja

Varapuh.joht.Lauri Malinen

Juha Kling

lauri.malinen@juustoseura.fi

juha.kling@)juustoseura.fi

Tel. 0505444167

Tel. 0503841024

Penttilänkatu 1D26

Kaljaasitie 16B

80220 Joensuu

00870 Helsinki


Rahastonhoitaja




Matti Laine           



matti.laine@juustoseura.fi 



Tel. 0440209470 



Ankkurikuja 5   



01150  Söderkulla                                        







Alueseurat










Uusimaa





Puheenjohtaja

Sihteeri

Juha Kling

Teuvo Koivisto

juha.kling@)juustoseura.fi

teukka.koivisto5@gmail.com

Tel. 0503841024

Tel. 040 594 6399

Kaljaasitie 16B

Tarkk'ampujankatu 7 B 36

00870 Helsinki

00120 Helsinki





Etelä-Karjala





Puheenjohtaja

Varapuh.joht.Aarni Metsä

Ahti Lautala

aarni.metsa@pp.inet.fi

ahti.lautala@gmail.com



Tel. 0400 152495

Tyysterniementie 11 C

Poikkivirrankuja 8 A 15

53920 Lappeenranta

55100 Imatra







Hämeenlinna





Puheenjohtaja

SihteeriMarja-Leena Tapola

Heikki Kauppi

marja-leena.tapola@pp1.inet.fi

heikkijkauppi@gmail.com

Tel. 050 3280113

Tel. 040 5178757

Myllytie 2

Niittykatu 7 B 11

14700 Hauho

13100 Hämeenlinna







Joensuu





Puheenjohtaja

SihteeriPekka K Hirvonen

Lauri Malinen

pekkak.hirvonen@valio.fi

lauri.malinen@juustoseura.fi

Tel. 050 3841283

Tel. 050 5444167

Valio Oy, Meijeritie 1

Penttilänkatu 1 D 26

80100 Joensuu

80220 Joensuu







Kajaani





Puheenjohtaja

SihteeriRaija Huttunen

Taavi Tainijoki

raija.m.huttunen@gmail.com

taavi.tainijoki@gmail.com

Tel. 044 3270896

Tel. 044 3053551

Linnantaustie 55 D 26

Savitie 12 B

87100 Kajaani

88600 Sotkamo







Keski-Suomi





Puheenjohtaja

SihteeriJyrki Kotonen

Erkki Fredrikson

jyrki.kotonen@outlook.com

erkki.o.v.fredrikson@gmail.com

Tel. 044 241 6504

Tel. 014 612896

Soidintie 1 B 11

Kauppakatu 17

40630 Jyväskylä

40100 Jyväskylä







Kuopio





Puheenjohtaja

SihteeriMarketta Häkkinen

Reijo Akiola

marketta.hakkinen@hotmail.com

reijo.akiola@gmail.com

Tel. 0400 679 645

Kellotarhantie 13

Säynesuontie 50

70460 Kuopio

70840 Kuopio





Lahti





Puheenjohtaja

SihteeriAri-Matti Pyyhtiä

Yrjö Tolvanen

ari-matti.pyyhtia@uudelviisii.fi

tolvanen@sci.fi

Tel. 045 3174735

Tel. 0400 727456

Jokitie 9

Rullakatu 14 E 26

17500 Padasjoki

15900 Lahti







Lappi





Puheenjohtaja

SihteeriAnna-Kaisa Wuotila

Osmo Kurola

annakaisa.wuotila@gmail.com

osmo.kurola@gmail.com

Tel. 0400 950264

Tel. 044 3792995 

Mouvikankaantie 8

Lapinkatu 28 B

96400 Rovaniemi

96190 Rovaniemi







Oulu





Puhenjohtaja

Sihteeri

Markku Tapper

Anna-Liisa Kaukonen

markku.tapper@gmail.com

annaliisa.kaukonen@dnainternet.net

Tel. 0400 680996

Varikkotie 6

Mäkelininkatu 39 A 7

90150 Oulu

90100 Oulu







Pori





Puheenjohtaja

Sihteeri

Kari Karpale

Timo Junnila

kari.karpale@satamaito.fi

timo.junnila@proagria.fi

Eetunkuja 6

Peltomiehenkatu 11

28100 Pori

28120  Pori




Tel:0500665918

Tampere





Puheenjohtaja

SihteeriJorma Hyrskyluoto

Jorma Salovaara

jorma.hyrskyluoto@pp.inet.fi

jormasalovaara@kolumbus.fi

Tel. 050 5453783

Pyynikintori 2 C 40

Vattuniemen puistikko 3 A 13

33230 Tampere

00210 Helsinki





Turku





Puheenjohtaja

SihteeriTuomo Hirvonen

Turkka Oiva

hirvonen.tuomo@gmail.com

turkka.oiva@kolumbus.fi

Tel. 041 5047739

Tel. 0400 823186

Ketarantie 24 F 25

Vanha Hämeentie 68

20100 Turku

20540 Turku







Vaasa





Puheenjohtaja

Sihteeri

Martin Virta



martin.virta@outlook.com



Tel. 0500 451239



Judrabackvägen 197



61520 Lehmäjoki